Във всеки зъб има камера и канали, изпълнени с кръвоносни съдове, нервни влакна и клетки, отговорни за храненето и функционирането на зъба. Тази тъкан се нарича пулпа. При дълбок кариес, травма или счупване на зъба пулпата може да се инфектира, което води до възпаление и болка. Методът на лечение е отстраняване на възпалената или нежизнеспособна пулпа и запечатване на кореновите канали за възпрепятстване на повторно инфектиране.
Кореновото лечение се извършва под местна анестезия. Отстраняването на пулпата се извършва с тънки метални пили – ръчно или машинно, при което се цели запазване на първоначалната форма на кореновите канали, но тяхното разширяване и почистване от микроорганизми, некротична тъкан и токсини. За да се дезинфектират кореновите канали, те се промиват със специални химически агенти (натриев хипохлорид, ЕДТА) по време на цялата манипулация. Новите поколения никел-титанови машинни пили, които имат подобрени физични характеристики, позволяват успешно инструментиране на трудно достъпни и закривени коренови канали.
След обработката на кореновите канали те подлежат на запълване с гутаперча и паста по моноконусна техника с топла гутаперча или чрез латерална кондензация на студена гутаперча. Гутаперчата е дериват на дървесна смола с много добри характеристики на биологична поносимост и рентгено-контрастност. След запълването на кореновите канали зъбната корона се възстановява с пломба или щифтово изграждане и корона според конкретните нужди.
Понякога (при хронични фистули, възобновено възпаление около върха на корена и др.) зъбите се нуждаят от релечение на кореновите канали, при което старата заплънка се отстранява, за да се проведе отново дезинфекция на каналите. В тези случаи безспорно незаменими инструменти са ултразвуковите пили, с които отстраняването на старата кореново-канална заплънка става бързо и безопасно. С тях успешно се отстраняват и счупени канални инструменти.
|